Jak nauczyć dziecko spania w łóżeczku?
Jak nauczyć dziecko spania w łóżeczku?

Przyzwyczajenie niemowlaka do spania we własnym łóżeczku jest wyzwaniem dla wielu rodziców i opiekunów. Trudno zrezygnować z bliskości pociechy również w nocy, ale jeszcze trudniej przekonać malucha, by zaakceptował samodzielne zasypianie. Jak skłonić go, by bez płaczu odpoczywał na własnym materacu, zabezpieczony ochraniaczem i przykryty mięciutkim, dzianinowym kocykiem? Jeżeli i Ty zadajesz sobie to pytanie, to poznaj przygotowane przez nas porady.

 

Zalety spania samemu w łóżeczku

Nie bez powodu wśród rodziców jest wielu miłośników samodzielnego spania pociechy w łóżeczku. Do najbardziej istotnych zalet takiej formy odpoczynku należy:

  • bezpieczeństwo – dziecięce łóżka są wyposażone w szczebelki lub barierkę, które można osłonić specjalnym ochraniaczem. Skutecznie zapobiegają upadkom z wysokości. Ponadto niewielka kołderka lub dzianinowy kocyk są bardziej odpowiednie dla niemowlaka niż duża kołdra używana przez rodziców,

  • budowanie zdrowych nawyków – maluch uczy się zasypiania i spania w jego własnym, przeznaczonym do tego miejscu, co sprzyja większej regularności i lepszej jakości snu,

  • bardziej efektywna regeneracja – spanie z rodzicami lub opiekunami może przyczyniać się do częstszych pobudek,

  • większa prywatność dla rodziców i opiekunów – wieczorny relaks to dobry moment, by zadbać o partnerską relację. Świadomość, że dziecko śpi spokojnie we własnym, zabezpieczonym ochraniaczem łóżeczku, wpływa pozytywnie również na jakość snu rodziców i opiekunów.

To tylko część pozytywnych aspektów. Każda rodzina na pewno odczuje kolejne, odpowiednie do własnej sytuacji.

Jak zachęcić niemowlaka do łóżeczka?

 Wśród rodziców krąży wiele metod na naukę samodzielnego zasypiania. Jedną z najpopularniejszych jest stopniowe przyzwyczajanie dziecka do własnego łóżeczka. Możesz zacząć od umieszczania swojej pociechy w nim na krótko. Dzięki wysokim szczebelkom i ochraniaczowi, na pewno będzie bezpieczne. Do drzemki daj maluchowi ulubioną zabawkę lub miękki, dzianinowy kocyk, do którego może się przytulić. Bądź przy nim, gdy zasypia. Zapewnisz mu w ten sposób spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Zadbaj o wspólną rutynę przed spaniem

Dzieci lubią powtarzalność. Dzięki rutynie czują stabilizację i bezpieczeństwo, nawet jeśli czasem się przeciw niej buntują. Wykorzystaj jej moc, by usprawnić proces zasypiania. Ustal stałą porę i kolejność czynności, które wyciszą malucha i przygotują go do odpoczynku. Kolejne kroki mogą wyglądać następująco:

  • kąpiel – można ją połączyć z zabiegami pielęgnacyjnymi i delikatnym masażem,

  • kolacja – postaraj się, by przebiegła w spokojnej atmosferze, unikaj emocjonujących zabaw,

  • czytanie bajek – najlepiej, żeby Twoja pociecha na tym etapie leżała już w zabezpieczonym ochraniaczem łóżeczku, otulona kołderką lub ulubionym, dzianinowym kocykiem. Jest szansa, że w trakcie opowieści zaśnie.

Plan rutyny i kolejność działań dostosuj do swoich potrzeb i możliwości.

komfortowe-warunki-w-lozeczku

Stwórz komfortowe warunki w łóżeczku

Dzieci są różne, więc nie w każdym przypadku sprawdzi się ta sama metoda. Jednak podstawą zawsze jest stworzenie komfortowych warunków, które maluch będzie kojarzyć z bezpieczeństwem i przyjemnością. Te odczucia towarzyszą mu, gdy jest blisko rodziców. Dlatego pokój lub kącik, w którym śpi pociecha, powinien być miłym otoczeniem. Warto wybrać ładny i mięciutki ochraniacz do łóżeczka i zabezpieczyć nim szczebelki. Pozwoli to uniknąć przypadkowego uderzenia się o twarde drewno. Sam mebel musi być wyposażony w wygodny materacyk i miękką, kolorową pościel lub przyjemny kocyk, np. dzianinowy. Możesz również włożyć do środka ulubioną przytulankę.

W przypadku noworodków często sprawdza się otulacz zamiast dzianinowego kocyka. Spowite nim dziecko uspokaja się i łatwiej zasypia. Dobre efekty można osiągnąć, zamieniając tradycyjne łóżeczko na kołyskę. Delikatne bujanie sprawia, że maluch staje się senny i szybciej zapada w drzemkę. W wielu przypadkach pozwala także skrócić czas trwania nocnych pobudek.

Stiulove – akcesoria dla dzieci i mam

Zachęcamy do poznania uroczych i praktycznych akcesoriów marki Stiulove. W ofercie znajdziesz m.in. milutkie kocyki dzianinowe i ochraniacze do łóżeczka. Pomóż sobie i swojemu maluchowi przejść gładko przez naukę samodzielnego zasypiania, dzięki komfortowemu wyposażeniu dziecięcego łóżka.

inni kupili również
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl