Nocne karmienie niemowlaka – co warto wiedzieć?
Nocne karmienie niemowlaka – co warto wiedzieć?

Nocne karmienie to temat, którego obawiają się ciężarne i którym martwią się młodzi rodzice. Nie bez powodu, ponieważ pierwsze kilka miesięcy życia niemowlaka bywa tak uciążliwe, że czasem ciężko jest podnieść głowę z poduszki. Należy jednak pamiętać, że pobudki są częścią naturalnego sposobu funkcjonowania malucha. Dowiedz się więcej na ten temat i znajdź sposoby, by dziecko lepiej spało. Gdy będzie spokojnie drzemać w zabezpieczonym ochraniaczem łóżeczku, pod miękkim kocykiem z wełny czesankowej, Ty również odpoczniesz.

 

Karmienie niemowlaka w nocy

Noworodki zwykle domagają się mleka co 2 - 3 godziny. Dzieje się tak, ponieważ mały żołądek nie jest w stanie pomieścić dużej ilości jedzenia. Dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia częstotliwość karmienia, również w nocy. Wiążą się z nim także inne korzyści:

  • stymulacja laktacji – częste podawanie mleka, również w porze, kiedy zwykle śpimy, pozwala utrzymać produkcję pokarmu na poziomie zaspokajającym zapotrzebowanie dziecka,

  • inny skład nocnego mleka – jest ono bardziej sycące niż wersja dzienna. Pozwala szybciej się najeść i wrócić do spania w łóżeczku, pod kocykiem z wełny czesankowej. Jest to ważne szczególnie dla wcześniaków i maluchów, które słabo przybierają na wadze,

  • większa ilość pokarmu – wpływa na nią podwyższony poziom prolaktyny, czyli hormonu odpowiadającego za produkcję mleka. Mamie, która nocą boryka się z nabrzmiałymi piersiami, poduszka dla ciężarnych może pomóc wygodnie się wyspać.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. Twoim zadaniem, poza zapewnieniem potrzebnych akcesoriów, takich jak ochraniacz do łóżeczka czy miękki kocyk z wełny czesankowej jest słuchanie potrzeb malucha.

Odpowiadamy na najczęstsze pytania

Niektóre zagadnienia nurtują wiele ciężarnych kobiet oraz rodziców. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, które pojawiają się najczęściej. 

  1. Kiedy trzeba obudzić dziecko na karmienie? Długie przerwy między jedzeniem nie są korzystne dla wrażliwego organizmu noworodka. Jeśli sen trwa 6 godzin lub więcej, należy dziecko obudzić i podać mu mleko.

  2. Czy niemowlę może spać z rodzicami? Dużo szybciej i łatwiej nakarmić dziecko leżące obok. Wiele osób słusznie martwi się jednak o bezpieczeństwo. W łóżeczku dziecko ma szczebelki osłonięte ochraniaczem, które chronią przed wypadnięciem. Lepiej też zrezygnować z ciężkich kołder i poduszek na rzecz kocyka z wełny czesankowej.

  3. Karmić piersią czy butelką? To pytanie często zadają sobie już ciężarne. Decyzja powinna zostać poprzedzona konsultacją z pediatrą. Ważne jest, by wybrana została ta, która jest najlepsza zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Prawidłowe żywienie: dowiedz się więcej

Żywienie noworodków i niemowląt to nie tylko podawanie odpowiedniej ilości mleka w nocy. Nawet jeśli dziecko zaśnie, zmęczone ssaniem, postaraj się przytrzymać je w pozycji, która ułatwi odbicie. Zmniejszysz ryzyko ulania i kolek. Jeśli ciężko Ci znaleźć wygodną pozycję do karmienia, możesz do oparcia się wykorzystać poduszkę dla ciężarnych. W porze nocnej unikaj też mocnego światła, wystarczy delikatna lampka. Przygotuj miękki kocyk z wełny czesankowej, którym utulisz dziecko i odłożysz do łóżeczka. Ochraniacz zasłaniający szczebelki zapobiegnie przypadkowym uderzeniom.

oc-z-welny-czesankowej-boho-jasny-bez

Kiedy i jak oduczyć nocnego karmienia

Karmienie w nocy jest naturalne i wynika z fizjologii noworodków. Jednak w miarę dorastania pobudki powinny stawać się coraz rzadsze. Kamieniem milowym może okazać się rozszerzanie diety. Jeśli masz pewność, że maluch jest najedzony, możesz spróbować zastosować techniki uspokajające, zamiast podawania mleka. Często przyczyną budzenia się jest potrzeba bliskości, a nie głód. Otul dziecko kocykiem z wełny czesankowej i pokołysz w ramionach. Możesz też położyć się razem z nim i zanucić kołysankę. Jeśli Twoje łóżko nie jest zabezpieczone, odłóż śpiącego niemowlaka do jego łóżeczka.

Stiulove – sklep z akcesoriami dla dzieci

Nocne karmienie nie trwa wiecznie. Jest etapem przejściowym, który prędzej czy później stanie się tylko wspomnieniem. Póki trwa, możesz ułatwić sobie opiekę nad maluszkiem dzięki wysokiej jakości akcesoriom. Zapraszamy do sklepu Stiulove! Zamówisz u nas piękne i wygodne ochraniacze do łóżeczka, kocyki z wełny czesankowej i poduszki dla ciężarnych. Zmień sypialnię w przyjazne miejsce.

inni kupili również
Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl